Token Ring tehnologija

 

Token Ring je tehnologija računalnog umrežavanja koja se koristi za izgradnju lokalnih mreža. Ono se nalazi u podatkovnom sloju OSI modela mreže. IBM ga je predstavio 1984., a 1989. standardizirao kao IEEE 802.5 .

Ona je vrsta mreže koja je shematski poredana u krug te koristi poseban okvir od tri bajta koji se naziva token koji se prosljeđuje oko logičnog prstena radnih stanica ili poslužitelja . To prosljeđivanje znaka je način pristupa kanalu pružanje fer pristup svim postajama, te uklanjanju sudara. Drugim riječima, u nastojanju da se minimizira zagušenja mreže, istodobno se koristi samo jedan uređaj.

File:Token ring.png - Wikipedia

Token Ring bila je uspješna tehnologija, posebno u korporacijskim okruženjima, ali su je postupno nadmašile kasnije verzije Etherneta.

 

Difference Between Token Ring and Ethernet

 

Usporedba sa Ethernetom

Ethernet i Token Ring imaju neke značajne razlike:

  • Ethernet podržava izravnu kabelsku vezu između dviju mrežnih kartica sučeljem korištenjem crossover kabela ili automatskim otkrivanjem ako je podržano. Token Ring ne podržava ovu značajku i zahtijeva dodatni softver i hardver za rad na izravnoj postavci kabelske veze. 
  • Token Ring eliminira sudar upotrebom jednokratnog tokena i ranog puštanja tokena kako bi ublažio vrijeme zastoja. Ethernet ublažava sudar CSMA protokolom i upotrebom inteligentne sklopke ; primitivni Ethernet uređaji poput hub-a mogu ubrzati sudar zbog slijepog ponavljanja prometa.
  • Kartice mrežnog sučelja Token Ring sadrže svu inteligenciju potrebnu za automatsko otkrivanje brzine, usmjeravanje i mogu se sami voziti na mnogim multistacijskim pristupnim jedinicama (MAU) koje rade bez napajanja (većina MAU-ova radi na ovaj način, samo im je potrebno napajanje za LED). Kartice mrežnog sučelja Ethernet teoretski mogu djelovati na pasivnom hub-u u određenoj mjeri, ali ne kao veliki LAN, a problem sudara je i dalje prisutan.
  • Token Ring koristi prioritet pristupa u kojem određeni čvorovi mogu imati prioritet nad tokenom. Nepreklopljeni Ethernet nema odredbu za sustav prioriteta pristupa, jer svi čvorovi imaju jednak pristup mediju prijenosa. Više identičnih MAC adresa podržane su na Token Ring. Preklopljeni Ethernet ne može podržati duplicirane MAC adrese.
  • Token Ring bio je složeniji od Etherneta, zahtijevajući specijalizirani procesor i licencirani MAC / LLC firmware za svako sučelje. Suprotno tome, Ethernet je uključio i (jednostavniji) firmware i niže troškove licenciranja u MAC čip. Cijena sučelja token Ring bila je približno tri puta veća od cijene Ethernet sučelja.

 

Način operacije

Stanice na LAN lancu Token Ring logično su organizirane u topologiji prstena, a podaci se prenose uzastopno od jedne do druge stanice s kontrolnim tokenom koji kruži oko prstena i kontrolira pristup. Slične mehanizme za prosljeđivanje tokena koriste ARCNET, sabirnica tokena i FDDI, a oni imaju teorijske prednosti u odnosu na CSMA / CD ranog Etherneta.

Mreža Token Ring može se modelirati kao sustav glasanja gdje jedan poslužitelj pruža uslugu redovima u cikličkom redoslijedu.

Token Passing | Token Ring in Networking | Gate Vidyalay

 

Kontrola pristupa

Proces prijenosa podataka odvija se na sljedeći način:

  • Prazni okviri s informacijama kontinuirano kruže prstenom.
  • Kada računalo ima poruku za slanje, ono uzima token. Tada će računalo moći poslati okvir.
  • Zatim okvir pregledava svaka uzastopna radna stanica. Radna stanica koja se identificira kao odredište poruke kopira je iz okvira i vraća token natrag na 0.
  • Kad se okvir vrati natrag pokretaču, vidi da je token promijenjen u 0 i da je poruka kopirana i primljena. Uklanja poruku iz okvira.
  • Okvir nastavlja kružiti kao “prazan” okvir, spreman za radnu stanicu kada ima poruku za slanje.

Token Ring i Ethernet sučelja

 Token Ring i Ethernet sučelja

 

Kabliranje i sučelja

Kabliranje je općenito IBM “Type-1”, teški dvostruki 150-omski oklopljeni upleteni kabel. Ovo je bio osnovni kabel za IBM sustav kabliranja,  strukturirani sustav kabliranja za koji se IBM nadao da će biti široko prihvaćen. Korišteni su jedinstveni “hermafroditski” konektori, koji se u službenom nazivaju IBM Data Connectors ili lokalno Boy George konektori. Konektori imaju nedostatak što su prilično glomazni, zahtijevaju najmanje 3 × 3 cm prostora na ploči i što su relativno krhki. Prednosti konektora su u tome što su bez spola i imaju superiornu zaštitu u odnosu na standardni neoklopljeni 8P8C. Konektori na računalu obično su bili DE-9 ženski.

U kasnijim implementacijama Token Ring, kabel Cat 4 je također podržan, pa su 8P8C (“RJ45“) konektori korišteni na obje MAU-ove, CAU-ove i NIC-ove; s mnogim mrežnim karticama koje podržavaju i 8P8C i DE-9 za povratnu kompatibilnost.

Datoteka: Token ring media filters.JPG

 

Izvori:

https://www.ibm.com/docs/en/i/7.3?topic=standards-token-ring-networks

https://searchnetworking.techtarget.com/definition/Token-Ring

https://www.pcmag.com/encyclopedia/term/token-ring

https://www.blackbox.co.uk/gb-gb/page/25369/Resources/Technical-Resources/Black-Box-Explains/Networking-Standards/Token-Ring

https://networkencyclopedia.com/token-ring/

Share Your Thought